Sākot ar 1. februāri Latvijā sāk darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem. Tagad Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja nodot otrreizējai pārstrādei iztukšotus stikla, plastmasas un metāla iepakojumus speciālos automātos – taromātos, kā arī saņemt atpakaļ samaksu par nodotajām iepakojuma vienībām. Depozīta sistēmas punkti Ludzas novadā atradīsies kopumā 8 vietās: Ludzas, Kārsavas un Zilupes pilsētās, kā arī Ciblas, Cirmas, Istras, Rundēnu un Pasienes pagastos.

Ludzas novadā darbosies 20 depozīta pieņemšanas punkti, no kuriem vienpadsmit būs automatizēti, un tajos depozīta iepakojumu varēs nodot taromātos, kā arī deviņi manuālie pieņemšanas punkti, kuros iepakojumu pieņem veikala darbinieks. Uzklikšķinot uz zemāk ievietotā vizuāļa, varat iepazīties ar depozīta sistēmas punktu apkopojumu Ludzas novadā uz šī gada 1.februāri.

Depozīta sistēmā varēs nodot trīs dažādus iepakojumu veidus

Visos depozīta punktos varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) dzērienu iepakojumus, kuros bijuši iepildīti dažādi karbonizētie un nekarbonizētie bezalkoholiskie dzērieni, visa veida alus un citi alkoholiskie dzērieni ar alkohola saturu līdz 6%. Plastmasas (PET), stikla un metāla iepakojumu veidu iekļaušanu depozīta sistēmā nosaka Ministu kabineta noteikumi Nr. 519. Tagad Iepazīties ar depozīta sistēmā nododamo produktu sarakstu (reģistru) var mājaslapā www.depozitapunkts.lv sadaļā “Tirgotājiem”. Produktu saraksts tiek regulāri atjaunots.

Kritēriji nododamajam depozīta iepakojumam

Visos depozīta punktos var nodot derīgu depozīta iepakojumu neatkarīgu no tā, kurā vietā tas ir iegādāts. Derīgs depozīta iepakojums ir iztukšots, nesaplacināts un nesasists, tam ir etiķete ar skaidri nolasāmu svītru kodu un Latvijas depozīta zīmi.

Rūpējoties par vidi, ieteicams plastmasas pudeles nodot kopā ar vāciņiem, tādējādi tiks pārstrādāts ne tikai iepakojuma, bet arī vāciņš. Metāla korķus no iepakojumiem nepieciešams noņemt. Gadījumā, ja depozīta sistēmā nepieņems kādu no dzērienu iepakojumiem, to joprojām varēs nodot esošajos atkritumu šķirošanas konteineros. Aicinām parūpēties par apkārtējās vides tīrību.

Vēršam uzmanību, ka depozīta sistēmai šobrīd ir pārejas periods, kur gan veikali, gan ražotāji pielāgojas jaunajai sistēmai. Līdz 31.jūlijam veikalu plaukti ar atbilstošo marķējumu produktiem papildināsies pakāpeniski, tāpēc veikalos pagaidām atradīsies iepakojumi gan ar depozīta zīmi, gan bez tās. Patlaban plauktos esošos dzērienu bez Latvijas depozīta zīmes marķējuma un citās valstīs iegādātus depozīta iepakojumus nodot Latvijā nevarēs.

Kā strādās depozīta sistēma Latvijā?

Par katru iegādāto depozīta iepakojumu iedzīvotājs iemaksā depozītu desmit centu apmērā. Nododot šo iepakojumu depozīta sistēmas punktā, iedzīvotājam atmaksās iepriekš veikto depozīta maksu bezskaidras naudas norēķinu veidā vai izsniegs čeku ar atbilstošu summu.

Depozīta iepakojuma nodošana taromātos
Veicot iepakojumu nodošanu taromātos, iedzīvotājs saņem depozīta kuponu par nodotajām iepakojuma vienībām. Šo kuponu ir jāuzrāda kuponā norādītajā tirdzniecības vietā, kas informēs iedzīvotāju vai kuponu var samainīt pret skaidru naudu vai izmantot kā pirkuma apmaksu. Nododot taru, ieteicams rūpīgi sekot informācijai taromāta ekrānā.

Depozīta nodošana manuālajā pieņemšanas punktā
Manuālajos pieņemšanas punktos būs divas iespējas kā atgūt veikto depozīta iemaksu – veikala pārdevējs izdos skaidru naudu par nodotajām iepakojuma vienībām vai noformēs to kā atlaidi pirkumam.

Pārsvarā depozīta pieņemšanas punkti atradīsies apkaimju pārtikas veikalos un tirdzniecības vietās, kā arī degvielas uzpildes stacijās. Latvijā plānots izvietot vairāk kā 1400 depozīta punktu. Plašāka informācija par depozīta punktu izvietojumu un svarīgākās lietas, kas ir jāzina par depozīta sistēmu, var iepazīties www.depozitapunkts.lv mājaslapā.

pdf-icon.pngInformatīvais materiāls par depozīta sistēmu Latvijā

Antra Barkāne
Ludzas novada pašvaldības
Sabiedrisko attiecību speciāliste