Prestižajā mākslas festivālā Ansī Ainavas (Annecy Paysages) organizatori ievērojuši vides instalāciju UGUNS, kas atrodas Kārsavas novada dabas parkā “Numernes valnis”. Latvijas simtgades ietvaros radītais objekts priecēs Francijas apmeklētājus divus mēnešus (6.07.-15.09.). Oriģinālais vides objekts tapa 2017. gadā Latvijas simtgades pasākumu ietvaros, sadarbojoties Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas pašvaldībām. Vides instalācijas UGUNS autors ir arhitekts Didzis Jaunzems.

Titulfotogrāfijas un video avots: festivāla Annecy Paysages mājas lapa

Starptautiskajā festivālā «Annecy Paysages», kas notiek Francijas pilsētā Ansī, aplūkojami aptuveni 30 vides objekti un tos veidojuši pasaulē pazīstami mākslinieki Andrea Wan (DE), Jean-Philippe Poirée-Ville (FR), Choi Jeong Hwa (KR), Behin Ha Design Studio (US), Elise Morin & Florent Albinet (FR), Mannstein & Vill (DE) un citi. Festivāla direktors Salvador Garcia kopā ar konsultantiem izvēlas, kuri piedalīsies šajā nozīmīgajā notikumā, tāpēc patiess prieks, ka pierobežas novada vides instalācijas objekta UGUNS kopija tika ievērota un izraudzīta. «Ceram, ka tas arī varētu rosināt cilvēkus apmeklēt dabas parku Numernes Valnis, kurā pavisam citā dabas kontekstā apskatāms oriģinālais paviljons UGUNS,» norāda D. Jaunzems. Ar citiem festivāla darbiem var iepazīties festivāla mājas lapā.

Vides instalācija atrodas Kārsavas novada dabas parkā “Numernes valnis” un tā veidota kā skulptūra – paviljons, kas kalpo kā meditācijas un uguns stihijas izziņas vieta dabas parka apmeklētājiem. Objekta autors uzsvēris instalācijas formu valodas sasaisti ar uguns liesmu dinamiku, mainību un nokrāsu. Ažūrais koka brusu krāvums veidots, sarotējot katru nākamo elementu noteiktā leņķī pret iepriekšējo un kopā veidojot plūdlīniju formas, kas raksturīgas uguns liesmām. Deviņas liesmas, kas kopā savienojoties veido simbolisku ugunskuru.

numernes-valnis-2

Fotogrāfijas autors: Didzis Jaunzems

Dabas parka “Numernes valnis” ir viena no piecām dabas instalācijām, kas veidotas, īstenojot projektu “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj pētnieku sevī”, lai aicinātu cilvēkus pievērst uzmanību dabai un apjaust, ka visapkārt ir daudz saudzējama un kopjama. Ziemeļlatgales 5 vides instalāciju objekti, kas kā vienots tūrisma objekts tika pieteikts Latgales reģiona 2017.gada balvai tūrismā nominācijā „Inovatīvākais tūrisma produkts 2017”, kļuva par šī gada laureātu.

dsc05662

Fotogrāfijas autors: Kārsavas vidusskolas fotopulciņš “Fokuss”

Didzis Jaunzems ir viens no pieprasītākajiem jaunās paaudzes latviešu arhitektiem. 2012. un 2015.gadā viņš ir ieguvis Latvijas Arhitektūras gada balvu. Kā scenogrāfijas un arī skatuves dizaina autors Didzis Jaunzems piedalījies vairāku kultūras jomas projektu īstenošanā – Lielās Mūzikas balvas ceremonijas skatuves scenogrāfijas 2012.-2019. gadā, cikls Dabas Koncertzāle (2014.-2019. gadā), Likteņdārza skatu terase (2012. gadā tā saņēma Latvijas arhitektūras gada balvu), Vides objekts Gaiss, multimediālajai deju lielizrāde «Abas Malas», Kaleidoskops, operas «Izvirtības Hronika» (LV), «Nabuko» (PL); «I Capuleti e I Montecchi» (PL) u.c.

Antra Barkāne
Sabiedrisko attiecību speciāliste