Dzejas mēneša izskaņā, saulainā 27. septembra pievakarē, Kārsavas kultūras namā aicinājām uz tikšanos ar izcilo Latgales dzejnieci, publicisti un dramaturģi Annu Rancāni. Kopš pirmās publikācijas septiņdesmito gadu vidū dzejniecei  ir iznākuši vairāki dzejoļu krājumi, lugas un citi darbi, par ko autore saņēmusi vairākus apbalvojumus. 2018.gadā par savu jaunāko dzejoļu krājumu “Prīca i klusiešona” Anna Rancāne saņēma Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”, bet šogad dzejniecei piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

Tikšanos ievadīja Kārsavas vidusskolas vokālais ansamblis “Balstiņas” nodziedot dziesmu ar Annas Rancānes vārdiem – “Tu lasi”. Tam sekoja autores dzejas kompozīcija kultūras nama jauniešu teātra kopas “Aplis” izpildījumā.
Turpmākā tikšanās noritēja sarunā ar dzejnieci, kuras laikā Anna Rancāne dalījās ar bērnības atmiņām, kuras saistās ar Kārsavu, gan arī par dzejas tapšanas radošo procesu  un darbu pie grāmatas “Divpadsmit Latgales loki” un diriģentes Terēzijas Brokas biogrāfijas “Aiz azara bolti bārzi”. Neizpalika arī dzejas lasījumi autores izpildījumā.

Dzejniece atklāj, ka apzināti savā dzejā lieto vārdus, kurus mēs ikdienā vairs neizmantojam runājot latgaliski, lai tādā veidā saglabātu, iespējams, senākās latviešu valodas formas lingvistisko bagātību un tēlainību. Anna Rancāne atzīst, ka Latvija ir bagāta tieši ar dažādību, un ir labi, ja latgalietis ir lepns gan par savu novadu, gan  arī par citu Latvijas novadu ļaudīm.

Pasākums noslēdzās ar kopdziesmu “Skaidruo volūda”, kura nu jau ir kļuvusi par latgaliešu himnu. Paldies dzejniecei par atsaucību un visiem apmeklētājiem par aktīvu līdzdalību!

Inta Jurča
Kārsavas pilsētas bibliotēkas vadītāja

Nikolaja Mortukāna foto