izglitibas_proj

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” pasākuma „Ražots Latvijā” ietvaros, 10. maijā Kārsavas vidusskolas 7.a klases skolēni devās mācību ekskursijā uz ZS „Bagātības,” lai iepazītu saimniecību un profesijas pārstāvjus, kuri nodarbināti saimniecībā.

Skolēni tika iepazīstināti ar saimniecību. Saimniece pastāstīja, kādi profesijas pārstāvji tiek nodarbināti saimniecībā, lai veiktu visus nepieciešamos darbus – barības sagatavošanu, gotiņu slaukšanu, produkcijas realizāciju, grāmatvedības kārtošanas un citus saimniecībā veicamos darbus. Visus šos darbus, izņemot grāmatvedības kārtošanu, veic saimnieces ģimene – vīrs un trīs dēli. Saražotā produkcija tiek realizēta gan Latvijas ,gan Lietuvas piena pārstrādātājiem, bet daļa no iegūtā piena tiek pārstrādāta pašu saimniecībā. To veic pati saimniece, ražojot dažādus sierus un garšīgu mājas saldējumu, kuri ir ļoti pieprasīti vietējā pilsētas tirgū. Noskaidrojām, ka darbs lauksaimniecībā nav viegls, bet ļoti interesants, jo iespējams likt lietā radošu pieeju, popularizējot lauksaimnieka darbu un dzīvi, piedāvājot tūrisma pakalpojuma pieejamību. Saimniecības darbs ir novērtēts ne tikai novadā, bet arī Latvijā. 2016. gada 16. septembrī z/s „Bagātības” saņēma Latvijas Ārstu biedrības un Zemkopības un Veselības ministrijas apbalvojumu „Veselīgs Latvijas uzturs.” Saimniecība ir iekļauta Latgales kulinārijas mantojuma tīklā. Īpašais kulinārā mantojuma piedāvājums ir lauku siers un mājas saldējums.

publizitate-karsava-2

Ar lielu interesi skolēni klausījās un vēroja saimnieces vadīto nodarbību, kurā no saimniecībā iegūtā piena tika gatavots mājas saldējums, kura pasniegšanai tika izcepti mīklas vafeļu trauciņi. Katrs skolēns varēja izcept un sagatavot savu mājas saldējuma porciju, piepildot vafeļu trauciņu ar saldējuma bumbiņām. Sākumā  likās, ka viegli, bet dažam tas sagādāja nelielas grūtības. Tas skolēniem lika saprast, ka ne viss, ko redzam, ir viegli izdarāms, kamēr pats to neesi pamēģinājis. Prieks par ciemošanos šajā saimniecībā, kur uzzinājām gan lauksaimnieka dzīvi un veicamos darbus, gan arī to, kā to visu var apvienot – veiksmīgi vadīt darbu saimniecībā, ražot savā saimniecībā garšīgus sierus, mājas saldējumu un uzņemt tūristus, lai dalītos pieredzē gan ar darbu saimniecībā, gan ar gaumīgi iekopto saimniecības vidi. Lai to veiktu, nepieciešamas gan zināšanas un prasmes, gan arī gribasspēks.

Valentīna Barane
Kārsavas vidusskolas 7.a klases audzinātāja