Kopš Kārsavas jaunās baznīcas atklāšanas esam no jauna iepazinuši ērģeļu skaņas. Šo gadu laikā no Anglijas atvestais instruments ir nemitīgi uzlabots un kļūst aizvien kvalitatīvāks. Darbi pie šo ērģeļu būves turpinās un ir iecerēts instrumenta dispozīciju (balsu skaitu) paplašināt.

Vienu no pirmajiem koncertiem ērģeļu ieskandināšanā sniedza ērģelniece, Lielās Mūzikas balvas (2014) laureāte Kristīne Adamaite un saksofonists, konkursa “Saxophonia” dibinātājs, aktīvs saksofonmūzikas popularizētājs, par ko ir saņēmis Trīszvaigžņu ordeni, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors (2007-2017) Artis Sīmanis.

30. septembrī šie izcilie mākslinieki Kārsavā viesosies jau trešo reizi. Skaidrs, ka mūsu baznīca apbur jebkuru. Un, ticiet man, tā tiešām ir viena no skaistākajām, kurās esmu bijusi! Bet arī ērģeles, ir gana vērtīgas, lai šurp brauktu, jo koncertprogramma “Sarunas ar dzimteni” Latvijā skanēs tikai trīs vietās – uz divām Latvijas lielākajām ērģelēm – Rīgas Doma baznīcā un Liepājas Sv. Trīsvienības baznīcā. Jutos ļoti pagodināta saņemot koncerta piedāvājumu no sava rektora Arta Sīmaņa – viņi ir izvēlējušies Kārsavu, kā trešo koncerta vietu!

Koncertprogrammā “Sarunas ar dzimteni” piedalās vēl divi brīnišķīgi mūziķi. Kārsavas novadniece, Lielās Mūzikas balvas (2008) laureāte, operdziedātāja Ieva Parša, kā arī ievērojamā latviešu komponista Tālivalda Ķeniņa dēls, dzimis un joprojām darbojas Kanādā, čellists Juris Ķeniņš.

Programma ir īpaša ar to, ka skanēs divi pirmatskaņojumi – Lolotas Ritmanes Dziesmu cikls ērģelēm, čellam, saksofonam un balsij “No smilšu pilksteņa” ar Lolitas Gulbes vārdiem un latgaliešu komponista Riharda Dubras darbs “Ilgošanās..”, kurā ir izmantoti tautā iemīļotās latgaliešu dzejnieces Broņislavas Martuževas teksti. Protams, dzirdēsiet arī skaistākos latviešu ērģeļdarbus, kuri patstāvīgajiem koncertu apmeklētājiem noteikti jau ir pazīstami un mīļi.

Koncerti Kārsavas baznīcā skan jau teju 10 gadus un kļūst aizvien populārāki. Šogad tas būs jau trešais koncerts. Paldies visiem klausītājiem, kas ir iemīļojuši šo mākslu. Kārsavas baznīca, ērģeles un klausītāji mani aizvien iedvesmo darboties ērģeļmūzikā un koncertu organizēšanā Latgalē!

 

Guna Kise
ērģelniece no Kārsavas

Sākums

sestdien
30. Sep
plkst. 17:00

Vieta

Malnavas Rožukroņa Dievmātes Romas katoļu baznīca
Kārsava,
Mājaslapa: http://bazneica.lv