Kārsavas KN (vestibilā zem balkona) fotoizstāde, kura veltīta unikālā Baltkrievijas svētuma – Jefrosīnijas Polockas krusta radīšanas 855. gadadienai.

Katrai tautai ir svētumi, ko vairāk par savu dzīvību ir sargājuši viedie senči un kas apgaismo viņu pēcteču dzīves ceļus. Laipni piedāvājam Latvijas iedzīvotājiem un tās galvaspilsētas viesiem iepazīties ar baltkrievu tautas svētumu un dažiem mūsdienu baltkrievu juveliermākslas izstrādājumiem.

Baltkrievijai tāds svētums ir Jefrosīnijas Polockas krusts.

Tieši pēc baltkrievu tautas svētās aizbildnes Svētās Jefrosīnijas pasūtījuma juveliermeistars Lazars Bogša radīja ārkārtīgi skaistu sešstūru krustu – juveliermākslas šedevru, kuram bija lemts kļūt par Baltkrievijas svētumu.

Krusts pēc ļaunas gribas daudzreiz pameta Kristus baznīcu, bet vienmēr atgriezās dzimtajā Polockā. Otrā pasaules kara laikā krusts mīklaini pazuda.

1997. gadā Brestas juvelieris, Baltkrievijas Mākslinieku savienības biedrs Nikolajs Kuzmičs atjaunoja krustu, ko iesvētīja un nodeva Jefrosīnijas klosterim Polockā.

Galvenā krusta mākslinieciskā vērtība ir miniatūrveidīgie svēto attēli, kas veidoti seno bizantiešu šķērssienu emaljas tehnikā (zīmējumu izklāšana ar smalkiem zelta diegiem, nostiprinot tos uz metāla plāksnes un aizpildot ar emalju).

Lai uzglabātu krustu, N.Kuzmičs izgatavoja sudraba RELIKVARIJUMU un sudraba šķirstu (zārks ar Svētās nesatrūdējušiem pīšļiem).

Fotoizstādē parādīti klostera kompleksa arhitektūras fragmenti,kā arī divu svētbilžu attēli, kuras radījis N. Kuzmičs.Lielās Bizantijas meistaru mākslinieciskās tradīcijas atjaunošana ir kļuvusi par mūsdienu Baltkrievijas kultūras cienīgu sastāvdaļu.

Fotogrāfijas piedāvā Kristus Jefrosīnijas sieviešu klostera mūķene Sergija (Buļčika) un Nikolajs Kuzmičs.

Sākums

sestdien
30. Sep
plkst. 08:00

Beigas

pirmdien
30. Okt
plkst. 17:00

Vieta

Kārsavas kultūras nams
Vienības iela 49C, Kārsava