Gatavojoties Latvijas simtgades svētkiem muzikālā apvienība “Teksasys Latgalīši” (Teksasas Latgalieši) un mūziķe Aija Nagle-Īzāka ASV ierakstījuši albumu “Dvieselis steigys” (Dvēseles stīgas), kurā apkopotas labi zināmas latgaliešu un latviešu melodijas jaunā muzikālā interpretācijā. Sagaidot Latvijas simtgadi, albums tiks prezentēts tautiešiem Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā.

Ideja par šāda albuma veidošanu radās Amerikas latgaliešiem Teksasas štatā – mūziķei, vijolniecei Aijai Naglei-Īzākai un Latvjas Republikas Goda konsulam Pēterim Aloizam Ragaušam. Apvienojot profesionālu mūziķu komandu, tika radīta apvienība “Teksasys Latgalīši”, kas kopīgiem spēkiem īstenoja Aijas un Pētera Aloiza sen loloto sapni par īpašu mūzikas izlasi, kurā jaunā interpretācijā pasniegtas tautā tik iemīļotas latgaliešu un latviešu dziesmas. Viņu mērķis bija parādīt tautiešiem Latvijā un ASV, cik daudzveidīga ir mūsu tautas mūzika un cik dažādi interpretējamas pazīstamas melodijas. Albumā “Dvieselis steigys” klausāmas gan tautasdziesmas, gan pazīstamu Latgales mūziķu – Kristapa Rasima, Jura Ostrovska, Artūra Uškāna, Arņa Slobožaņina, Guntras Kuzminas-Juknas, kā arī citu izpildītāju un autoru dziesmas jaunā aranžijā.

Albuma “Dvieselis steigys” ieceres autors un mecenāts Pēteris Aloizs Ragaušs dzimis latgaliešu ģimenē ASV. Viņš ir uzņēmējs un Latvijas Republikas Goda konsuls Teksasā. Plašākai publikai Latvijā Pēteris Aloizs Ragaušs kļuva pazīstams pateicoties režisora Jāņa Ozoliņa-Ozola filmai “Likteņzeme”, kurā atspoguļots latgaliešu rakstnieka un sabiedriskā darbinieka Andrīva Jūrdža dzimtas stāsts un viņa pēcteču Pētera Aloiza un Helēnas Ragaušu pirmā tikšanās ar tuviniekiem, kuri Otrā pasaules kara laikā nokļuva Sibīrijā.

Savukārt, Aija Nagle-Īzāka dzimusi un augusi pašā Latvijas austrumu pierobežā – Kārsavā. Jau bērnībā viņa iedvesmojusies no sava vecvectēva, vijoļu meistara Aloiza Nagļa un apguvusi vijoles spēli Kārsavas mūzikas skolā. Vēlāk savas muzikālas prasmes un zināšanas papildinājusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un Nikolaja Rimska Korsakova konservatorijā Krievijā. Aija spēlējusi pirmo vijoli Latvijas Nacionālās operas un baleta simfoniskajā orķestrī, Rietumvirdžīnijas simfoniskajā orķestrī, kā arī bijusi Hjūstonas simfoniskā orķestra koncertmeistare. Aija savas muzikālās prasmes parāda arī šajā albumā, ne vien spēlējot vijoli, bet arī aranžējot skaņdarbus.

Jau pavisam drīz Aija Nagle-Īzāka viesosies Latvijā, lai kopā ar Latvijas mūziķiem prezentētu jauno mūzikas izlasi “Dvieselis steigys”. Ikviens mūzikas cienītājs aicināts apmeklēt albuma prezentācijas koncertus: 16. novembrī plkst. 19.00 Rēzeknes kultūras namā, 19. novembrī plkst. 20.00 Daugavpilī restorānā “Plaza” un 20. novembrī plkst. 19.00 Rīgā “Kino mājā”. Pirms koncertiem albūmu būs iespēja arī iegādāties. Albums “Dvieselis steigys” ikvienam klausītājam pieejams tiešsaistē lietotnēs “Spotify”, “iTunes” un “Deezer”.

Savukārt nostatīties video ar Kristapa Rasima dziesmu “Screen” jaunā skanējumā

 

Gunta Ločmele
nagle.gunta@gmail.com
t: 26114003