izglitibas_logo

ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros Mērdzenes pamatskolas 1. – 3. klašu skolēniem bija iespēja paciemoties Malnavas “Dzīļu” maiznīcā, lai iepazītos ar vienu no  vietējiem mājražotājiem, viņu gatavoto produkciju, ieskatītos viņu darba ikdienā, kā arī paši praktiski apgūtu pirmās maizes cepēja darba iemaņas.

Ciemojoties pie māju saimnieces Ainas Barsukovas, mēs uzzinājām, ka Malnavas “Dzīļu” maiznīca ir kultūras zīmes „Latviskais mantojums” nesēja Latgalē un Latgales kulinārā mantojuma tīkla biedrs. Te tiek cepta maize un tortes pēc pasūtījuma. Saimniece piedāvā dažādus maizes veidus kā, piemēram, rudzu un saldskābmaizi, kas cepta pēc senču tradīcijām uz kļavu lapām, ķirbju, saulē kaltētu tomātu un citas tradicionāla un netradicionāla veida maizes. Maiznīcā “Dzīles” grupām un ģimenēm piedāvā izzināt toršu cepšanas noslēpumus un kopīgi izcept savu pīrāgu, kūku vai garšīgu picu. Ir savākta liela toršu recepšu kolekcija.

Viens no apmeklētākajiem pasākumiem „Dzīļu” maiznīcā ir vēlās brokastis, kas pulcina ēdienu baudīt gribētājus no visas Latvijas.

Arī mums tika piedāvāta iespēja uz brīdi kļūt par šī senā un tik vajadzīgā aroda mācekļiem. Saimnieces Ainas vadībā katrs varēja ņemt dalību picu cepšanā, kas izvērtās par aizraujošu, interesantu un radošu pasākumu. Tas ļāva bērniem iepazīt ne tikai to, kā top pica, bet reizē arī apgūt darba kultūru, sastrādāties prasmi, kā arī dažus specifiskus garšīgas picas noslēpumus. Vissgaidītākais brīdis, protams, bija, kad smaržīgās picas nonāca uz galda un , piedzerot klāt veselīgās zāļu tējas, varēja tās nobaudīt. Kas var būt garšīgāks par pašu rokām veidotu un ceptu picu!

Pēc  “Dzīles” apmeklējuma jutāmies gandarīti, piepildīti ar pozitīvām emocijām un pilni apņēmības arī mājās izcept pašiem savu picu. Paldies māju saimniecei Ainai par viesmīlību, silto uzņemšanu, radošumu , iespēju ieskatīties maiznieka  ikdienā un uzzināt dažus šīs profesijas noslēpumus, ar kuriem saimniece labprāt padalījās. Šī ekskursija bija lielisks piemērs bērniem, ka arī tepat uz vietas mēs katrs varam būt noderīgs, katrs varam atrast savu iespēju radoši izpausties, gūstot no tā labumu gan pats, gan arī dodot prieku citiem. Svarīgi būt uzņēmīgam, mērķtiecīgam, zināt gribošam un neatlaidīgam. Mūsu ikviena panākumi un sasniegumi ir tikai mūsu pašu rokās.

 

Antoņina Zlidne
Mērdzenes pamatskolas 1. klases audzinātāja