Jau kopš 1991. gada biznesa izglītības biedrība “Junior Achievement Latvija” (turpmāk – JAL) sadarbībā ar Swedbank piedāvā iespēju skolēniem veidot savu Skolēnu Mācību Uzņēmumu (turpmāk – SMU ),kas pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē –jaunieši ražo un pārdod preces un pakalpojumus. JAL Latvia ir lielākā starptautiskā izglītības organizācija.

2012. gada vasarā no 4. – 7.augustam man bija lieliska iespēja piedalīties starptautiskā seminārā 22nd 7A – YE Europe Company of the Year Competition Norvēģijā, Oslo pilsētā. Semināra ietvaros tika organizētas Eiropas labāko studentu un skolēnu sacensības – konkursi. Pēc viesošanās Norvēģijā, mājās braucu ar stingru pārliecību – ideju izveidot SMU arī Malnavas koledžā. Saņēmu ātru atsaucību un ieinteresētību no 5 enerģiskām meitenēm, kuras bija gatavas izveidot savu SMU un draudzīgi darboties. Tas bija neliels vēsturisks ieskats.

Šobrīd jau 8. gadu darbojos ar jauniešiem SMU lauciņā kā skolotāja –konsultante. Teikšu atklāti un godīgi – nemaz nav tik vienkārši un viegli, bet daru to godprātīgi un no sirds. Liels prieks un gandarījums, ka jaunieši gūst panākumus. 2018./2019.mācību gadā 4 SMU darbojas kā pulciņi, katrs sev tīkamā virzienā ar sadalītiem pienākumiem un amatiem.

JAL Latvia katru gadu organizē un piedalās vairāk nekā 50 dažādos pasākumos, projektos, konkursos. Tas viss regulāri atspoguļojas JAL Latvia aktivitāšu kalendārā, kuram arī cītīgi sekojam un pieņemam lēmumus par iespēju piedalīties. Saņēmām uzaicinājumu piedalīties Reģionālajā pasākumā “CITS BAZĀRS”, kas notika šī gada 14. februārī Gulbenē tirdzniecības centrā “Beta”. Protams, nešaubījāmies par piedalīšanos un izmantojām kārtējo iespēju.

Kopumā no Malnavas koledžas pieteicās trīs skolēnu mācību uzņēmumi, kas sāka radoši darboties, atbilstoši noteikumiem un prasībām. Dalību tirdziņā ņēma SMU “FANTASY PEARL“ – vadītāja Lita Dīce un grāmatvede Daina Jonikāne (3.finansistu grupas audzēknes), SMU “CEPURĪTE TEV“ – vadītāja Katrīna Zvejsalniece (2.finansistu grupas audzēkne) un pats jaunākais SMU “SPARKLING ROSE“ – vadītāja Jana Volodko un grāmatvede Samanta Renckulberga (1.finansistu grupas audzēknes).

malnavas-koledzas-smu-veiksmes-starts-regionalaja-pasakuma-cits-bazars-gulbene-3

Pārsteidzoša un veiksmīga bija jaunākā SMU “SPARKLING ROSE“ debija. Rezultātā – šis mācību uzņēmums žūrijas vērtējumā ieguva “SIMPĀTIJU BALVA”. Atzinīgu novērtējumu saņēma arī SMU “CEPURĪTE TEV“, iegūstot vienu no septiņām nominācijām “Sociāli atbildīgs uzņēmums”. Šī uzņēmuma darbības virziens ir šūtas cepures ziemai un pavasarim.

malnavas-koledzas-smu-veiksmes-starts-regionalaja-pasakuma-cits-bazars-gulbene-5

Ar bižutērijas izstrādājumiem tirdziņā klientus priecēja un savu produkciju piedāvāja 3. finansistu kursa audzēknes Lita Dīce un Daina Jonikāne. Visu trīs SMU jaunietēm klientu netrūka un jaunās uzņēmējas kopumā ir apmierinātas. Jāatzīmē, ka iepriekš minētajam pasākumam bija pieteikušies ap 70 SMU ,bet piedalījās reāli 61 SMU ar visdažādākajām idejām un to realizāciju.

Pasākums “CITS BAZĀRS” bija noorganizēts augstā līmenī, par ko lielu paldies ir pelnījusi tā organizētāja-vadītāja, SMU konsultante Raisa Raga.

Mūsu koledžas audzēknes ir guvušas pieredzi, pārliecinājušās par konkurētspēju, novērtētas un arī gandarītas par paveikto. Lai veicas viņu uzņēmumiem turpmākajā darbībā un, lai nezūd enerģija, pacietība un iedvesma piedalīties nākamajos pasākumos.

Malnavas koledžas SMU vadītājas ir aizpildījušas pieteikuma anketas dalībai Latvijas SMU pavasara pasākumam “CITS BAZĀRS”, kas notiks 9. martā tirdzniecības centrā Domina Shopping. Ar nepacietību gaidām atlases rezultātus dalībai.

Rita Žuka
Ekonomikas skolotāja, SMU konsultante Malnavas koledžā