14.02.tirdzniecības centrā “BETA “telpās Gulbenē norisinājās reģionālais skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) pasākums “CITS  BAZĀRS “,kuru organizēja biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia ( JA Latvija) partnerskola Gulbenes 2.vidusskola.

 SMU ir skolēnu veidots mācību uzņēmums, kura pastāvēšanai piemīt izglītojošs raksturs. Skolēniem ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma dibināšanas un vadīšanas prasmes, radīt sev patīkamus un interesantus produktus un mācēt to piedāvāt saviem potenciālajiem klientiem.

   Gadu gaitā ,pastāvot draudzīgām un koleģiālām attiecībām ar minētās skolas skolotāju Raisu Ragu, saņēmām kārtējo ielūgumu piedalīties pasākumā “Cits Bazārs “.

  Šogad minētā pasākuma popularitāte bija vēl lielāka un šajā pasākumā piedalījās vairāk nekā 80 jauniešu veidoti uzņēmumi no Rīgas,Ogres,Ikšķiles,Madonas,Kārsavas,Rekavas,Jaunpiebalgas,Lizuma,Bērzaunes,Kusas,Gulbenes un arī mēs –Malnavas koledža.

  Mūsu izglītības iestādi pārstāvēja 2 SMU : “DIEDZIŅŠ “- vadītāja IP “Banku zinības un finanses “ 4.kursa audzēkne LITA DĪCE .Viņas uzņēmuma darbības virziens “Ūdens necaurlaidīgu somu izgatavošana .Otrs SMU – “UGUNSMĒLE “ –debitanti –Arturs Žurila un Nils MIETHKE – IP “Augkopība “ 1.kursa audzēkņi .Šo radošo un enerģisko jauniešu darbības virziens  “Krāsns, kamīna un pirts iekuri” Puiši par sevi saka : Esam ar augstu atbildības  sajūtu, akurāti, pacietīgi, radoši, lepni ar smaidi.

  SMU pasākuma laikā jaunieši prezentēja un pārdeva saražoto produkciju. Uzņēmumus skatīja un vērtēja žurija, kuras uzdevums bija iepazīties ar skolēnu mācību uzņēmumu stendiem un novērtēt jauniešu biznesa idejas un izpildījumu.

  SMU veikumu vērtēja dažāda profila pārstāvēta ,kompetenta žūrija, kuras sastāvā bija tādas personības kā  Ieva Stabulniese AS Swedban Jēkabpils filiāles vadītāja, Liena Kazāka Gulbenes novada domes attīstības un projektu nodaļas projektu vadītāja, Ilze Freivalde no AS “ Attīstības finanšu institūcija ALTUM”, Atis Barinskis Kultūrvietas “Lokāls Siltumnīca” vadītājs, Anete Urka  Madonas biznesa inkubatora vecākā projekta vadītāja un citi žūrijas locekļi.

SMU reģionālā pasākuma “ Cits Bazārs “ ietvaros notika jauno uzņēmumu izvērtēšana un apbalvošana 5 nominācijās pamatskolas grupā un vidusskolas grupā.

  Pēc rūpīgas dalībnieku izvērtēšanas žūrija mūsu SMU “UGUNSMĒLE” piešķīra vienu no nominācijām “SOCIĀLI ATBILDĪGS UZŅEMUMS”. Jaunieši bija negaidīti pārsteigti un protams priecīgi un lepni, izdzirdot savus vārdus. Vēl bija tādas nominācijas kā Labākais skolēnu mācību uzņēmumu stends, Inovatīva ideja, Labākā pārdošanas komanda, Uz zināšanām balstīts SMU produkts .

 Bija 7 Simpātiju balvas un vienu no tām AS “Attīstības finanšu institūcija” “ALTUM “ piešķīra mūsu SMU “DIEDZIŅŠ” Litai Dīcei, par ko jaunietei arī bija necerēts un liels prieks. Jaunieši to bija pelnījuši, jo gatavojās tiešām ar lielu atbildības un pienākuma sajūtu, lai pārstāvētu savu izglītības iestādi.

Piedalīšanās šajā pasākumā nenoliedzami ir laba pieredze, it sevišķi jaunajiem debitantiem Arturam un Nilam. Visi dalībnieki pārliecinājās par konkurētspēju, par māku komunicēt ar klientiem un žūriju. Audzēkņi ir novērtēti un gandarīti.
Esmu pārliecināta, ka visam ko dara dzīvē ,ir jānāk no sirds. Ja dari to,  kas patīk, tad tas izdodas. Gribas novēlēt esošajiem un nākamajiem SMU dalībniekiem veiksmi savu prasmju un dotību mērķtiecīgā izmantošanā. Lai veicas nākamajos pasākumos!

   Vēsturiski jau 5.gadu pasākumu “ CITS BAZĀRS “ atbalsta veikala “ BETA “ reģionālais vadītājs Valērijs Pokidjko un Gulbenes veikala vadītajā Inita Dzendža. Viennozīmīgi lielu paldies par ieguldīto darbu ir pelnījusi šī pasākuma organizatore, mana kolēģe, Raisa Raga – Gulbenes 2.vidusskolas pedagogs karjeras konsultants, skolotāja- konsultante.

 Paldies jāsaka arī Malnavas koledžas vadībai par atbalstu un sapratni SMU veidošanas nozīmi, lietderīgumu un novērtēšanu.

Rita Žuka.
Malnavas koledžas ekonomikas skolotāja,
SMU konsultante