14. maijā notika Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta Nr. ENI-LLB-1-016 “Kulinārā mantojuma un tradicionālo amatniecības prasmju saglabāšana un popularizēšana (BELLA CULTURE)” mācību seminārs.

Seminārā piedalījās projekta darbinieki, kulinārā mantojuma un ēdināšanas sektora uzņēmumu pārstāvji, kā arī amatnieki no Latgales reģiona Latvijā, Vitebskas, Minskas un Grodņas apgabaliem Baltkrievijā, kā arī Anīkšču un Kupišķu rajoniem Lietuvā.

15.-17. maijā pārstāvji no Latvijas un Lietuvas piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā, apmeklējot Minskas un Grodņas reģionu objektus.

a93c0bbb-6065-4a83-94dd-117a4d7574aa

Sadarbībā ar “Biedrība Latgales Kulinārā mantojuma Centrs”, kas ir viens no 8 projekta BELLA CULTURE partneriem pieredzes apmaiņā devās arī Kārsavas novada uzņēmējs “Latgolys šmakovkas” dedzinātavas Malnavā saimnieks Jānis Krivtežs.

“Minska ir ļoti sakopta,  ļoti patika karte pilsētas centra plānu, līdzīgu ideju varētu īstenot arī Ziemeļlatgalē, vai arī ietvert  visu Latgali ar apskates objektu 3D maketiem, kur katrs no tūrisma pakalpojumu sniedzējiem var nopirkt sev vietu/maketu, ja atbilst kopējam tūrisma konceptam.

Pirmajā pieredzes apmaiņas dienā bija ekskursija pa Minsku, tad 6 h seminars par lauku tūrismu, kulinārā mantojuma attīstību un amatniecības tradīciju saglabāšanu, un perspektīvām. Izbaudījām konceptu “Otdih v derevne”. Ēdām vietējos ražojumus- Baltkrievu kulinārijas mantojums, kuru un apskatījām lauku saimniecības, kas atvērušas sevi ciemiņiem.  Galvenā atziņa no visa pieredzes apmaiņas brauciena- vienalga ko tu rādi, viss atkarīgs kas to rāda un kā pasniedz- cilvēkam ir jābūt daudz iekšā: enerģija, spēks un humors, tie ir tikai daži faktori, kuri var noturēt apmeklētāju uzmanību.

Apskatījām vairākas bišu saimniecības, pateicoties saimnieka harizmai bijām pārsmējušies un guvām pozitīvas emocijas,” tā atzīst Jānis.

 

Latgali pieredzes apmaiņas braucienā pārstāvēja 34 dalībnieki – projekta koordinatori, Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībnieki un citi mājražotāji, kā arī amatnieki. Projektu finansē Eiropas Savienība, Latvia-Lithuania-Belarus Programme.

Anna Zīmele
Tūrisma organizatore