22. janvārī Rēzeknē Latgales vēstniecībā “Gors” notika diskusija “Latgales simboli, to uztvere, atzīstamība un nozīme Latgales kā tūrisma galamērķa brendingā”. Tā bija pēdējā diskusija raidījumu ciklā “Vienoti, bet ne vienādi”.

Diskusijā piedalījās pārstāvji no Daugavpils, Dagdas, Balvu, Kārsavas, Rēzeknes novadiem, Rēzeknes un Daugavpils pilsētām, ekspertu vidū bija: Aivars Mackevičs, BalticTravelnews.com direktors, Juris Viļums, LR 12. Saeimas deputāts, biedrība “Latgolys spāks”, Ligita Harčevska, Latgales tūrisma asociācijas “Ezerzeme” valdes locekle, Mārus Rumaks, Latgales (latgaliešu) karoga idejas autors.

Ievadot diskusiju L. Harčevska raksturoja 2017. gada tūrisma nozares rādītājus Latgalē. Neskatoties uz to, ka kopējais apmeklētāju skaits (~170 000) ir bijis par 1% mazāks nekā 2016. gadā, Latgales tūrisma asociācijas “Ezerzeme” pārstāve norādīja, ka kopējās tendences – lielāko Latgales objektus apmeklēšana, interese par kulināro mantojumu, jaunu vides objektu atklāšana – ir palikušas līdzīgas iepriekšējiem gadiem. Samazinājums ir vērojams tieši vietējo tūristu aktivitātēs, ko lielā mērā noteica tūrismam ne īpaši labvēlīgie laika apstākļi iepriekšējā vasarā, jo ārzemju tūristu skaits ir pat nedaudz palielinājies.

Savukārt A. Mackevičs samērā skaidri iezīmēja diskusijā skartos jautājumus: tūrisma organizatoriskā struktūra, tai skaitā visas Latgales tūrisma nozares koordinēšana, vienota domēna nepieciešamība, spilgtāko latgaliskuma tradīciju, vēstures objektu iezīmēšana reģiona kartē, meklējot vienotu, gan vietējam, gan ārzemju tūristam sasitošu stāstu, uzsverot latgaliešu valodas lomu kā vizuālajās zīmēs, tā tūrisma industrijā kopumā, kā arī joprojām risinot transporta, tūrisma apskates objektu pieejamības jautājumu, iztirzājot kā autobāņa, tā lidostas idejas.

Vairākkārt tika uzsvērts, ka tūrisma nozares “rozīne” ir tas, kas etnogrāfiski, vēsturiski, valodas un kulinārā mantojuma ziņā atšķir Latgali no pārējiem Latvijas un Eiropas novadiem, tai pašā laikā īpašā stāsta izstāstīšanai nepieciešams meklēt paralēles un krustpunktus kā baltu, tā Žeščpospolitas kopīgajā vēsturē.

Raidījumi “Vienoti, bet ne vienādi!” top ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu mērķprogrammas „Reģionālo un vietējo mediju atbalsta programma” projektā „Mums Latvijā jābūt vienotiem, bet ne vienādiem”. Raidījumu atkārtojumus varēs redzēt LRT mājaslapā www.lrtv.lv un kanāla youtube vietnē: www.youtube.com/user/LatgalesRegionalaTV.

Evika Muizniece,
raidījuma veidotāja