2018./2019. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 92 720 bērniem un jauniešiem no 388 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 939,544 tonnas makulatūras. No Latgales reģiona konkursā piedalījās 58 izglītības iestādes, savācot 147,580 tonnas makulatūras. Ludzas pilsētas ģimnāzija, savācot 47,9 tonnas makulatūras, izcīnīja 1. vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras daudzuma.

Šogad makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai!” pieteicās 58 izglītības iestādes no Latgales, apvienojot 11 955 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Rezultātā Latgales skolām izdevies savākt pārstrādei 147,58 tonnas makulatūras, kas uz šo brīdi jau ir pārtapušas jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās.

Šajā mācību gadā no Latgales reģiona vislielākie sasniegumi makulatūras vākšanā ir Ludzas pilsētai un novadam. Piedaloties Ludzas pilsētas ģimnāzijai un Ludzas 2. vidusskolai, no Ludzas novada izvestas 52,107 tonnas makulatūras. Ludzas pilsētas ģimnāzijas audzēkņi, savācot 47,9 tonnas makulatūras, kļuvuši par šī gada makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” uzvarētājiem valsts mērogā. Ludzas pilsētas ģimnāzija pārspēj 2. vietas ieguvējus Brenguļu sākumskolu par veselām 30 tonnām! Savukārt Ludzas 2. vidusskolas audzēkņi pārstrādei nogādāja 4,2 tonnas makulatūras.

Īpašu aktivitāti makulatūras vākšanā Latgales reģionā izrādīja Daugavpils pilsētas un novada mācību iestādes. Konkursā, piedaloties 18 mācību iestādēm, 5 756 bērniem no Daugavpils novada izdevies pārstrādei savākt 21,352 tonnas makulatūras. Čaklākie no tiem bija Daugavpils Būvniecības tehnikuma audzēkņi, kas savāca 4,3 tonnas makulatūras, kā arī Daugavpils Centra vidusskolas skolēni, savācot 3,277 tonnas makulatūras.

Kārsavas novads konkursā pārstāvēja 2 izglītības iestādes – Kārsavas vidusskola un Mērdzenes pamatskola. Kopumā tika savāktas 3,2 tonnas makulatūras. Kārsavas vidusskolā čaklākais audzēknis bija Adrians Mateļonoks (3.b klase), kurš nodeva 1250 kg makulatūras, savukārt Mērdzenes pamatskolā 580 kg makulatūras nodeva Vintra Lipska (5. klase).

Konkursa godalgoto vietu ieguvēji saņems lieliskas balvas no konkursa organizatora “Zaļā josta” un atbalstītājiem – AS “Latvijas Valsts meži”, izklaižu parka “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss”. Par makulatūras izvešanu no mācību iestādēm un nogādi pārstrādē rūpējās SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes”. Paldies ilggadējam konkursa partnerim Valsts izglītības satura centram par vides izglītības integrāciju mācību procesā.

Visi kampaņas “Tīrai Latvijai” dalībnieki laipni aicināti uz lielajiem “Zaļās jostas” Vides svētkiem, kas šogad tiek rīkoti “Latvijas Valsts mežu” dabas parkā Tērvetē, Kurbada zemē “Latvijas Meža dienu 2019” ietvaros. Pasākuma mērķis ir radīt īpašus svētkus un sagādāt prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kuri visa gada garumā rūpējušies par tīras vides saglabāšanu. Svētkos uzstāsies Latvijā iemīļoti mākslinieki, norisināsies konkursa laureātu sveikšana, kā arī darbosies virkne bezmaksas radošo darbnīcu, vides izglītības spēļu un izziņu laboratoriju.

Uzziņai:

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.

xls-icon.pngLatgales reģiona mācību iestāžu kopējie rezultāti kampaņā “Tīrai Latvijai”18.88 kB

Laima Kubliņa
Mārketinga vadītāja
www.zalajosta.lv