izglitibas_logo

2018.gada 9.novembrī Kārsavas vidusskolā  ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”notika  karjeras izglītības atbalsta pasākums “Kinologa meistarklase”, kurā piedalījās  Kārsavas vidusskolas 1.-6.klašu skolēni un Salnavas pamatskolas 7.-9.klašu skolēni. Kinologa meistarklasi vadīja kinologs Valdis Bikovskis.

Pasākuma mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar kinologa un darba suņa ikdienas darbu un tam nepieciešamajām zināšanām un prasmēm.

Ievaddaļā kinologs Valdis Bikovskis stāstīja skolēniem par kinologa profesijas īpatnībām un specifiku – darbu dienesta suņu sagatavošanai.

Skolēni uzzināja, ka dresūrai vislabāk pakļaujas medību un ganu suņi, bet visvieglāk-beļģu aitu sugas suņi, vācu aitu sugas suņi un labradori. Katram sunim ir nepieciešama individuāla pieeja, kā arī ļoti daudz kas atkarīgs no paša cilvēka un suņa. Svarīga ir suņa veselība, suņa dabisko instinktu atbilstība, lai viņi būtu aktīvi, dzīvespriecīgi, lai viņiem būtu motivācija un pacietība, kā arī zināšanas. Suns ir jāciena!

dsc09843

Kinologs demonstrēja arī sava darba palīginstrumentus – klikeri (klikšķi), bumbiņas (ar attiecīgo vielu smaržu), kasti, īpašas treniņu piedurknes košanai u.c.

Praktiski varēja vērot, kā ikdienā notiek dienesta suņu apmācība – kinologa un dienesta suņa komandas darbs. Tā skolēniem tika radīts priekšstats par to, kā kinologi ar saviem uzticamajiem četrkājainajiem palīgiem ik dienas nenogurstoši strādā, lai nepieļautu tik ļoti kaitīgo un bīstamo narkotiku un cigarešu ievešanu mūsu valstī.

Suns Kims ļoti precīzi saprata un sekoja visām sava saimnieka komandām angļu valodā: “Pie manis!”, “Sēdēt!”, “Stāt!”, “Gulēt!”, “Nē!”, “Fu!”, “Mierā!”.

Ievērojām, ka sunim vieglāk noturēt uzmanību, ja par labi paveikto uzdevumu tam dod gardumiņu vai apbalvo ar kādu našķi.

Kinologs paraugdemonstrējumu laikā dažādās darbībās iesaistīja arī skolēnus.  Izglītojošā un sirsnīgā tikšanās un stāstījums, arī suņa Kima klātbūtne iedvesmoja skolēnus, jo visi izrādīja dzīvu interesi par visu redzēto un dzirdēto

Vaira Šicāne
Karjeras konsultante