“Kāpēc lētas drēbes patiesībā maksā dārgi?” uz šādu jautājumu atbildi varēja rast Kārsavas vidusskolā 23.decembrī, kad tika demonstrēta dokumentālā filma “Patiesā cena” (The True Cost) – tā stāsta par “ātrās modes” industrijas aizkulisēm un ēnas pusēm. Šādi bezmaksas pasākumi no 20. līdz 28. novembrim norisinājās visā Latvijā, tos organizē Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) kopā ar sadarbības partneriem Globālās izglītības nedēļas ietvaros.

Filmu skatījās 39 Kārsavas vidusskolas skolēnu, guva ieskatu, kādu ietekmi apģērbu industrija , kas šobrīd ir otrs lielākais piesārņotājs pasaulē, pirmo vietu atstājot naftas industrijai, atsktāj uz pasaules ekonomiku, ekoloģiju un sabiedrību kopumā. Apģērbs, kuru iegādājamies mums tik zināmajos “ātrās modes” zīmolu veikalos, lielākoties tiek ražots Bangladešā, Ķīnā un Indijā lētā darba spēka un nesakārtotās vides politikas dēļ. Šajā industrijā tiek nodarbināti arī nepilngadīgi bērni, kuri spiesti strādāt necilvēcīgos apstākļos, bez piekļuves tīram ūdenim, bez izglītības un veselības aprūpes. Ļoti bieži rūpnīcas, kas iesaistītas “ātrās modes” audumu izgatavošanā un šūšanā, nav aprīkotas ar ūdens attīrīšanas iekārtām, tāpēc to notekūdeņi saindē vietējās upes, kuras bieži vien ir vienīgais dzeramā ūdens avots konkrētajā reģionā.

ig_truecost_v1

Jaunieši ar aizrautību vēroja filmu ,it īpaši kad tika rādīti un stāstīti skati no nogadījuma  vietām rūpnīcās,  pēc filmas atzīstos, ka skatoties uz apģērbu, nemaz netika domāts, kā šī prece ir nokļuvusi šeit un cik par to kāds jau ir samaksājis.

“Mūsu rokās ir ļoti daudz – katrai izdarītajai izvēlai ir sekas, tādēļ mums ir jāapzinās, kādā veidā viena vai otra izvēle ietekmēs sabiedrību un kādas būs radītās sekas. “ Adriana

Globālās izglītības nedēļa šogad notiek 15 Eiropas valstīs. Tās iniciators ir Eiropas Padomes Ziemeļu Dienvidu centrs. Latvijā Globālās izglītības nedēļa notiek jau piekto gadu, to īsteno Latvijas Platforma attīstības sadarbībai kopā ar biedru organizācijām un partneriem – augstskolām, izglītības iestādēm un citiem atbalstītājiem reģionos. GIN ietvaros notiek vairāki desmiti pasākumu visā Latvijā, iesaistot simtiem interesentus diskusijās par Latviju un globālo pasauli. 2018. gadā Globālās izglītības nedēļas īstenošanu atbalsta Ārlietu ministrija, Zviedrijas vēstniecība, Zviedrijas institūts un Fashion Revolution Latvia.

Solvita Dzērkale
Jaunatnes lietu speciāliste