Iniciatīva “Latvijas skolas soma” ir valsts finansēta atbalsta programma, lai visiem 1.–12. klašu skolēniem, t.sk., profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem, būtu iespēja teorētiskās zināšanas papildināt ar klātienē dažādos pasākumos, muzejos, teātros, koncertzālēs, uzņēmumos un citviet gūtu pieredzi. Tā ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem.

Programmas “Latvijas skolas soma” mērķis ir nodrošināt Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem valsts garantētās izglītības iegūšanas ietvaros iespēju klātienē pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

6. septembrī ap 6 tūkstošiem skolēnu no visiem Latvijas novadiem devās uz Rīgu uz Latvijas valsts simtgades lielākās iniciatīvas – „Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākumu.

Skaistajā atklāšanas pasākumā Arēna Rīga Kārsavas novadu pārstāvēja 13 dalībnieki (11 skolēni no Kārsavas vidusskolas, Mērdzenes pamatskolas, Mežvidu pamatskolas, Salanavas pamatskolas un 2 pedagogi).

Pirms koncerta 6000 klātesošiem skolēniem tika dota iespēja piedalīties dažādās interaktīvās darbnīcās.

Pasākumu atklāja Ministru prezidents, iniciatīvas „Latvijas skolas soma” patrons Māris Kučinskis, skolēnus uzrunāja arī Kultūras ministre Dace Melbārde un Izglītības un Zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.         Vērienīgajā atklāšanas koncertā “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs” uzstājās Raimonds Pauls, vijolnieks Daniils Bulajevs, The Ludvig, Laima Jansone, grupa “Dagamba”, Matīss Čudars, Edavārdi, dejotāja un horeogrāfe Liene Grava, Justs Sirmais, Daumants Kalniņš, grupa “Auļi”, soprāns Marlēna Keine, DJ Monsta un DJ Rudelies, simfoniskais orķestris „DD” diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā, dejotāji, velo triālisti ”Karters” un citi mākslinieki, apvienojoties netradicionālās kombinācijās un mudinot jauniešus arī pašiem būt radošiem.

Neaizmirstamas emocijas guva skolēni iniciatīvas „Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākumā. Dažas skolēnu atsauksmes:

“Mēs bijām pasākumā ,,Latvijas skolas soma”. Šajā pasākumā mums patika multimediju istaba, kurā bija digitālais ūdenskritums no puķēm, burvju triku paraugdemonstrējumi  un ielu muzikantu uzstāšanās. Pēc visām šīm aktivitātēm mēs devāmies uz lielisku koncertu, kurā klausījāmies slavenu Latvijas mūziķu dziesmas” – Salnavas pamatskolas skolēni.

“Uzzinājām, ka programmas “Latvijas skolas soma” mērķis ir nodrošināt, ka katrs skolēns klātienē izzina kultūras vērtības, iepazīst zinātnes sasniegumus Latvijā. Vērojām dažādus eksperimentus, piedalījāmies radošajās darbnīcās” – Mežvidu pamatskolas 9.klases skolnieces.

“Dodoties uz pasākumu “Latvijas skolas soma,” es nojautu, ka došos uz skaistu, interesantu koncertu. Kad es atrados Arēnā Rīgā, manas sajūtas bija neaprakstāmas…Visvairāk man patika radošās darbnīcas un gaismu šovs koncerta laikā. Protams, bija arī interesanti klausīties skolēnu intervijas ar Latvijas aktieriem, kuri uzrunāja skolēnu publiku, tas bija skaists pasākums” – Mērdzenes pamatskolas skolēns.

“Pasākums “Latvijas skolas soma” tika rīkots pirmo reizi. Dažiem skolēniem bija iespēja uz turieni aizbraukt. Manas emocijas bija pārpildītas ar laimi un prieku. Droši ieteiktu citiem piedalīties tādā pasākumā.”

“Pasākums bija lielisks. Man patika apmeklēt interaktīvās darbnīcas un tajās darboties. Gribētu, lai tādas darbnīcas varētu apmeklēt arī mani skolasbiedri.”

“Koncertā patika tas, ka vienlaicīgi uzstājās mūziķi un deju grupas, kā arī velo triālisti ”Karters.” Priecājos, ka bija izdevība būt šajā pasākumā.”

“Man koncerts likās grandiozs un aizraujošs. Simts minūtes paskrēja nemanot. Patika pozitīvā gaisotne, kas valdīja šajā pasākumā.”

“Koncerts bija daudzveidīgs, krāšņs un pārsteigumiem bagāts. Tā bija brīnišķīga iespēja redzēt un dzirdēt augsta līmeņa mākslinieku priekšnesumus, ko papildināja iespaidīgas gaismu spēles. Gribētos katru gadu apmeklēt tāda veida pasākumus!” – Kārsavas vidusskolas skolēni.

Vēlam Kārsavas novada skolēniem gūt daudz jaunu iespaidu, piedaloties “Latvijas skolas somas” aktivitātēs arī turpmāk!

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma”
koordinatore Kārsavas novadā
Ludmila Oļipova