„Eima bišu klausīties
Pašā ziemas viducī;
Ja bitītes daiļi dzied(a),
Tad būs silta vasariņa.”
/tautasdziesma/

Sveču mēnesis februāris dāvājis mums īstu, pasakainu ziemu – ar apsarmojušiem koku zariem, ar apsnigušām eglēm, māju jumtiem un bišu stropiem. Ko gan pašā ziemas viducī dara bitītes? Enerģiskā Vaira Šicāne, kas kopā ar vīru Jāni saimnieko Mežvidu pagasta „Kalniņos”, stāsta, ka bites pārlaiž ziemu, saspiedušās dzīvos, kustīgos kamolos. Taču viņas nebūt neguļ, darbīgie kukaiņi sargā sava stropa dārgumus – māti un jauno paaudzi – uztur siltumu, mainoties regulē mitrumu un droši vien gaida pavasari. Tieši tāpat kā čaklie bitenieki, kuru rosība nerimst arī ziemā, jo ziemas rūpes izauklē vasaras darba augļus, un to var attiecināt gan uz kukaiņiem, gan cilvēkiem.

Vairas Šicānes atsaucību izmantoja arī Malnavas PII „Sienāzītis”.  Pagājušā gada 17. novembrī Latvijas Biškopības biedrība aicināja visus biškopjus iesaistīties Eiropas mēroga akcijā “Eiropas medus brokastis” (“European Honey Breakfast”), nodrošinot tuvākajā mācību iestādē bezmaksas medus degustāciju, un malnavieši uzaicināja ciemos „bišu māmiņu Vairu”, lai bērni gūtu priekšstatu par bitīšu darbošanos, kā arī par veselīgiem našķiem un skaistām lietām, ko var sarūpēt bišu dravas kopējs. Medus brokastis izvērtās par ļoti jauku pasākumu, kurā Vaira iejutās bitītes tēlā, lai kopā ar bērniem, vecākiem un bērnudārza „audzītēm” atgrieztos vasarā, bišu dravā, dziedātu dziesmas, ietu rotaļās, nogaršotu no dažādiem ziediem vāktu medu, piedāvātu daudzveidīgo vaska sveču klāstu: čiekurus, sirsniņas, rozītes, eglītes un citas smaržīgas sveces. Mūsu mazuļiem ļoti patika bitītes spārniņi un galvas rota, tāpēc pirms Ziemassvētkiem visas trīs grupiņas saņēma dāvanā šos jaukos aksesuārus, ar kuriem rotaļa „Kas dārzā?” uzreiz kļuva saistošāka.

Sveču dienā arī lūdzām mežvidiešu Šicānu palīdzību, jo gribējām, lai bērni uzzinātu, kā top brīnumaini smaržīgās vaska sveces. Vaira Šicāne atkal ieradās kā īsta bitīte – ar vaska kannniņām un medus burciņām. Bērniem viņa izdalīja vaska plātnes, daktis un ierādīja sveču tīšanas iemaņas, kas mazajiem gudriniekiem ļāva tikt pie dzintarainām svecēm. „Audzītēm” tika atbildīgāks darbs – sveču liešana dažādās formās, un arī viņas aizrāvās kā bērni. Rezultātā visi tikām pie Sveču dienas dāvanām, par ko esam pateicīgi Šicānu ģimenei.

Vairu Šicāni Kārsavas novadā visi pazīst kā izglītības darba metodiķi, tāpēc aktīvā darbošanās dravniecībā šķiet apbrīnas vērta – kā to visu var paspēt? Turklāt blakus medus, vaska un pārējo biškopības produktu ieguvei un apstrādei Vaira ar Jāni savus „Kalniņus” veido par saistošu tūrisma objektu. Jau pāris gadus pie viņiem var baudīt relaksāciju Bišu namiņā, arī ziemā te var pavērot bitīšu rosīšanos stropos. Vismaz mūsu pusē tas ir kaut kas neredzēts. Top vēl viena interesanta ēka – Amatu nams, kurā saimniece plāno rīkot dažādus gadskārtu svētkus un saietus ar meistardarbnīcām seno amatu atdzīvināšanai, iesaistot arī tuvākus un tālākus amatu meistarus. Viņas idejas ir apsveicamas un enerģija apbrīnojama. „Galvenais ir visu pārdomāti salikt pa plauktiņiem, saplānot laiku un darbus,” tāda ir Vairas veiksmīgās darbošanās atslēga. Nenoliedzami tā ir arī liela sirdsdegsme, aizrautība ar šo brīnumaino darbu, kas nebūt nepadodas kuram katram. Nu jau tā ir arī vienotības sajūta un enerģijas apmaiņa, bagātināšanās no visiem, kas ciemojušies „Kalniņu” saimniecībā un ar ko savedusi kopā amata brālība. Drosmīgam un strādīgam cilvēkam vienmēr atrodas daudz darāmā un arī padoms, kā to padarīt. Lai piepildās Vairas, Zanes un Jāņa sapņi, lai saulainas vasaras un sniegotas ziemas! Kaut gan ar bitēm kā jau ar bitēm – neko īsti nevar zināt.

Galerija no pasākuma šeit.

Janīna Ņukša un Antonija Šarkovska
Foto Ilze Novika.