Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apstiprina, ka Latvijā pirmajam pacientam diagnosticēta koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19. Preses konferencē šodien, 2. martā, plkst. 20.00 informēs par atbildīgo dienestu turpmāko rīcību un rekomendācijām.

Pēdējā laikā sabiedrībā izskan daudz informācijas par jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) izraisīto uzliesmojumu Ķīnā. Lai sniegtu patiesu informāciju saistībā ar šo situāciju,   Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā atrodama aktālākā informācija: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/757

Klīniskie kritēriji : Jebkura persona ar akūtu elpceļu infekciju neatkarīgi no smaguma pakāpes: pēkšņs slimības sākums un vismaz viens no šādiem simptomiem: paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, elpas trūkums
UN
Epidemioloģiskie kritēriji: Pirms simptomu parādīšanās 14 dienu laikā pacients:− bija ciešā kontaktā ar COVID-19 infekcijas slimnieku
VAI
− ceļoja vai uzturējās COVID-19 infekcijas skartajās teritorijās*
VAI
− strādāja vai apmeklēja veselības aprūpes iestādi, kur tika ārstēti pacienti ar COVID-19 infekciju.

Šobrīd situācija Pasaulē un Eiropā strauji mainās un ir paplašināts COVID – 19 infekcijas skarto teritoriju saraksts. SPKC kā pagaidu ieteikumu – aicina ceļotājus, kuri atgriežas Latvijā no COVID – 19 skartajām teritorijām, turpmākās 14 dienas sekot savam veselības stāvoklim, un ja parādās kādi no elpceļu infekcijas simptomiem (paaugstinātā ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u. c.), nekavējoties zvanīt 113 un informēt par simptomiem un ceļojumu.

SPKC informēs, ja Eiropas Savienībā tiks noteikti citi pasākumi.

Braucot uz COVID – 19 skartajām teritorijām, stingri ievērot šādus piesardzības pasākumus:
– Bieži mazgājiet rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi;
– Ievērojiet distanci vismaz 2 metri no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;|
– Klepojot un šķaudot, izmantojiet vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgājiet rokas;
– Sekojiet vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Viens no galvenajiem ieteikumiem –  ja cilvēks ir bijis skartajā teritorijā, kopš atgriešanās turpmākās 14 dienas ir ieteicams novērot savu veselības stāvokli. Tāpat ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, lai konsultētos par turpmāko rīcību.

Savukārt, ja parādās saslimšanas simptomi, nepieciešams zvanīt 113.

Speciālisti rekomendē arī izglītības iestādēm vērsties SPKC, ja rodas jautājumi par rīcību gadījumos, ja COVID – 19 skartajās teritorijās ir bijuši bērni. 

avi-icon.pngAKTUALITĀTES PAR COVID-19

Aktuālākajai informācijai varat sekot mūsu sociālajos tīklos: FacebookInstagramDraugiem.lv.

Gadījumā, ja ārkārtas situācijā nepieciešams sazināties ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC), lūdzam izmantot šādus kontakttālruņus:

  • darba dienās, SPKC darba laikā (no 8:30 līdz 17:00) lūdzam zvanīt uz telefona numuru 67271738.
  • ārpus SPKC darba laika, no plkst. 17:00 līdz 08:30, kā arī svētku un atpūtas dienās, iespējams sazināties ar dežūrējošo epidemiologu, zvanot pa mobilo tālruni 28343552.

Sabīne Zemīte
Slimību profilakses un kontroles centra
Slimību profilakses nodaļas
Vecākā veselības veicināšanas koordinētāja