veselibas_proj_logo-jpg

28. septembrī Kārsavas novada pašvaldība projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Kārsavas novada iedzīvotājiem”, Nr. 9.2.4.2./16/069 ietvaros organizēja fiziski aktīvu ekskursiju senioriem. Ekskursijā piedalījās 52 dalībnieki, no visiem novada pagastiem.

Ekskursijas mērķis bija gan fiziskās aktivitātes, gan arī iespēja paplašināt savu redzesloku un uzzināt vairāk par garšaugu audzēšanu, lietošanu ikdienas uzturā un tautas medicīnā.

Seniori apmeklēja Salaspils Botānisko dārzu. Jau iepriekš tika pieteikta lekcija par garšaugu audzēšanu un izmantošanu. Lektore Ludmila Višņevska pastāstīja par garšaugiem, kurus varam izaudzēt tepat Latvijā, par to ārstnieciskajām  īpašībām. Liela interese bija par mazāk pazīstamiem garšaugiem. Seniori uzzināja daudz jauna par garšvielu pielietojumu ēdienu pagatavošanā: kā ēst veselīgi un garšīgi, kā ar garšaugu palīdzību pastiprināt un uzlabot ēdiena garšu, samazināt sāls daudzumu uzturā, kā panākt, lai ēdiens būtu sātīgāks, bet vienlaicīgi arī līdzsvarots un veselīgs.

Ekskursijas gaitā apmeklēja arī botāniskā dārza oranžēriju. Iepazinās ar eksotiskajiem augiem, kā, piemēram, sukulentu, efeju u.c. augu kolekcijām.

Botāniskais dārzs

Botāniskā dārza parka teritorijā krāšņi ziedēja dažādas dāliju šķirnes, tās pārsteidza ar ziedu formas un krāsas daudzveidību. Redzēt tik daudz skaistu ziedu tā bija īsta  bauda dvēselei, kas ļāva izrauties no ikdienas rutīnas, un piepildīja dvēseli ar pozitīvām emocijām.

Atceļā seniori apmeklēja Priekuļu Saules parku, kas kļuvis par populāru apskates objektu tūristiem. Parkā izveidota un Veselības taka pa kuru ejot, var iepazīt Latvijas ārstniecības augus, izmasēt kāju pēdas un vienlaikus smelties zemes enerģiju. Tā tika radīta, lai relaksētos un uzlabotu veselību.

Šī veselības taka veidota konsultējoties ar fitoterapeitu Artūru Tereško un balstoties uz alternatīvās medicīnas teoriju, ka noteikti punkti uz pēdas ir saistīti ar dažādu cilvēka iekšējo orgānu darbību. Taku paredzēts iet basām kājām pa dažādu lielumu un formu akmeņiem izmasējot pēdas pamatnes aktīvos punktus un uzlabojot orgānu darbību. Neskatoties uz rudens sezonas sākumu visi ekskursijas dalībnieki aktīvi un ar lielu aizrautību izgāja veselības taku, lielākie entuziasti gājienu atkārtoja vairākās reizes.

Seniori ar lielu interesi iepazinās ar ārstniecības augiem, kas apļa formā ir iestādīti gar Saules taku, kā arī apskatīja Saules parkā esošo Latvijas dižāko dalības jeb analemmatiskais Saules pulkstenis.

Ekskursijas laikā, lai pieveiktu nogurumu, seniorus uzmundrināja Kārsavas novada pensionāru biedrības priekšsēdētāja Zofija Ritiņa, ik pa brīdim ar mikrofona palīdzību aicināja izkustināt ķermeni un sēdus pozā veikt dažādus vingrojumus.

Atpakaļ ceļa no Priekuļiem apmeklējām Latvijas mērogā unikālāko saldūdens kaļķiežu veidojumu Raunas upes senlejā Raunas Staburagu. Kopš tika, appludināts Daugavas Staburags, tas ir Latvijā vienīgais šāda veida dabas piemineklis un kopā ar nogāzi veido gleznainu ainavu, kas atgādina savdabīgu ūdenskritumu.

Lai nokļūtu lejā pie Raunas Staburaga, senjoriem bija jāveic vēl viena fiziska aktivitāte – 100 pakāpieni vienā virzienā un tas pats atpakaļ, bet redzētais pārsteidza ar dabas krāšņumu un veiktā fiziskā slodze sagādāja patīkamu gandarījumu.

Vakarā seniori atgriezās mājās nedaudz noguruši, bet pateicīgi par iespēju piedalīties ekskursijā, par jaunām zināšanām, par redzēto ziedu skaistumu, par iespēju izbaudīt un izstaigāt ārstniecības takas pozitīvo iedarbību.

Anna Zīmele, projekta vadītāja
Rita Jonikāne, projekta koordinatore


Aktivitāte īstenota Nr. 9.2.4.2/16/I/069„Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Kārsavas novada iedzīvotājiem” projekta ietvaros.